Sejm wybrał Rzecznika Praw Obywatelskich
Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu posłowie głosowali nad kandydaturami na stanowisko RPO. Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości to niezależna senator Lidia Staroń. Jej poparcie zadeklarowali posłowie Kukiz'15. Z kolei prof. Marcin Wiącek został wystawiony przez KO, Lewicę, PSL, Polskę 2050 i koło Polskie Sprawy. Jego kandydaturę poparło też Porozumienie Jarosława Gowina. Z kolei Konfederacja zorganizowała publiczną debatę kandydatów.
Sejm wybrał Lidię Staroń na RPO
Zgodnie z wnioskiem KO i PSL głosowanie zostało przeprowadzone nie w kolejności alfabetycznej, tylko łącznie.
Za kandydaturą Lidii Staroń opowiedziało się 231 posłów. Na Marcina Wiącka swój głos oddało 222 parlamentarzystów.
Teraz kandydatura na RPO trafi do Senatu.
Opinia sejmowej komisji sprawiedliwości
10 czerwca Sejmowa komisja sprawiedliwości rozpatrzyła obie kandydatury zgłoszone na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.
Senator Lidia Staroń otrzymała pozytywną rekomendację ze strony sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Na kandydatkę PiS głosowało 13 posłów, 12 było przeciw, jedna osoba się wstrzymała.
W głosowaniu nad kandydatura prof. Marcina Wiącka – kandydata opozycji – głosów za pozytywna opinią było 12 posłów, przeciw 13, jeden się wtrzymał.
Senat odrzucił kandydaturę Bartłomieja Wróblewskiego
13 maja w Senacie nie przeszedł kandydat PiS poseł Bartłomiej Wróblewski. Za jego kandydaturą na urząd RPO głosowało 48 senatorów, 49 było przeciw, a dwóch się wstrzymało (Lidia Staroń i Jan Filip Libicki).
Kandydatura Bartłomieja Wróblewskiego na RPO przeszła w Sejmie 15 kwietnia. Za głosowało wówczas 240 posłów. przeciw było 201, a 11 wstrzymało się od głosu.